کشور ژاپن با جمعیتی معادل 127 میلیون نفر در دورترین نقطه شرق آسیا واقع شده و دور تا دور آن را آب فرا گرفته است. نژاد مردم ژاپن زرد و اکثریت آنان بودائی و یا پیرو آئین شنتو و اقلیتی مسیحی می باشند.

علاوه بر ژاپنی ها، مهاجرین چینی و کره ای بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. حدود صد هزار نفر از مردم ژاپن مسلمان می باشند و جمعیت ایرانیان در ژاپن، بیش از دوازده هزار نفرگزارش شده است.

اختلاف ساعت بین تهران و توکیو در 6 ماه اول سال 5/4 و 6 ماهه دوم 5/5 ساعت عقب تر از توکیو است.

واحد پول کشور ین نامیده می شود که ارزش برابر آن درمقابل دلار آمریکا در حال حاضر هر دلار حدود 96 ین می باشد. ارزش ین در برابر ریال ایران هم در حال حاضر هر ین برابر با حدود 102ریال است.

ژاپن کشوری جزیره ای است که در امتداد شمال شرقی ساحل قاره آسیا قرار گرفته و مرکب از 4 جزیره عمده و 6848 جزیره کوچک مجموعا 6852 جزیره می باشد و 377727 کیلومتر مربع وسعت دارد.

نظر به این که جزایر ژاپن از شمال به جنوب گسترده شده اند این کشور آب و هوای متنوع و اقیانوسی دارد. مهمترین ایام بارندگی ژاپن در تابستان و در ماه های ژوئن و ژوئیه است و همه ساله هنگام فرارسیدن پاییز با طوفان های موسمی مواجه می شود.

الزامات ورود و اقامت

 1. برای سفر به ژاپن نیاز به روادید معتبرویا عبور به کشور ثالث می باشد.
 2. مامورین اداره مهاجرت این کشور ممکن است در هنگام ورود مسافر در مورد علت مسافرت، هتل و محل اقامت سوالاتی داشته باشند و چنانچه مشخص شود که فرد به هر دلیل نمی تواند وارد ژاپن شود طبق قوانین داخلی می توانند علیرغم داشتن روادید معتبر او را به کشورش بازگردانند؛ بنابراین داشتن برنامه دقیق برای سفر به این کشور ضروری است.
 3. هزینه روادید این کشوردر حال حاضر برای اتباع ایرانی به ترتیب عبارت است از:
  • روادید یکبار ورود 417 هزار ریال
  • روادید چندبار ورود 833 هزار ریال
 4. هزینه روادید همراهان در گذرنامه برای هر نفر 385 هزار ریال می باشد که در صورت رد تقاضا این مبالغ از متقاضی اخذ نمی گردد.
 5. ترتیبی برای صدور روادید فوری وجود ندارد.

قوانین، آداب و رسوم

 1. ژاپن قوانین سختگیرانه و مجازات های سنگینی برای انواع جرایم از جمله مواد مخدر، سرقت و . . . در نظر گرفته است. قاچاق مواد مخدر دراین کشور در حال افزایش است و دولت برای جلوگیری از آن، قوانین سختگیرانه تری را اعمال می نماید.
 2. در این کشور بازداشت بخاطر جرایم جزائی می تواند خیلی طولانی باشد و مقررات زندانهای این کشور بسیار سختگیرانه است.
 3. دولت ژاپن در مبادی ورودی و حتی در مراکز پست مقررات کنترل بسیار شدیدی را اعمال می نماید.
 4. چنانچه کسی به هرعلتی توسط پلیس بازداشت شود، قادر نخواهند بود از تسهیلات مربوط به آزادی با قید ضمانت استفاده نماید. مصاحبه های پلیس ساعت ها به طول می انجامد و فرد در طول بازداشت به وکیل دسترسی نخواهد داشت. مضاف بر اینکه مدت زمان بازداشت شده جزء دوران محکومیت به حساب نمی آید.
 5. توصیه می شود هیچ سندی را که متوجه مطالب آن نشده اید و یا به زبان ژاپنی می باشد امضاء نکنید چون پس از امضای سند، اصلاح آن تقریبا غیر ممکن می باشد.
 6. سیگار کشیدن در برخی از مناطق شهر توکیو از جمله مناطقی که ساختمان های کاخ امپراطوری در آن واقع شده است و همچنین در برخی از فروشگاههای لوازم الکترونیکی ممنوع می باشد. افرادی که در این مناطق در فضای باز سیگار بکشند جریمه نقدی خواهند شد.
 7. پرداخت انعام در هتل ها، پمپ بنزین ها و مراکزی از این قبیل در ژاپن مرسوم نیست .
 8. برای رانندگی باید دارای گواهینامه ژاپنی و یا گواهینامه بین المللی معتبر در ژاپن باشید در غیراینصورت در صورت بروز حادثه مقصر شناخته شده و ممکن است بازداشت شوید.

قوانین کار در ژاپن

تعداد خارجی هایی که در ژاپن در جستجوی کار هستند روز به روز رو به افزون است. بعضا دیده شده است که بعضی از اتباع خارجی به دلیل عدم اطلاع از قوانین کار در ژاپن، از زاههای غیر قانونی مشغول به کارند. در این بخش به معرفی انواع ویزا و امکان کاریابی با آن ویزا را بررسی می نماییم:

 1. انواع ویزاهایی که اجازه ی کار به دارندگان آن را می دهند عبارتند از:
  • الف) کسانی که نوع اقامتشان، اقامت دایم باشد و یا همسر یا فرزند یک ژاپنی باشند و یا اینکه همسر یا فرند کسی باشند که اقامت دایم دارد، کاملا آزاد هستند که در هر گونه کاری مشغول گردند.
  • ب) دارندگان اقامتهای زیل در مشاغل خاصی اجازه ی کار دارند از جمله کسانی که نوع اقامت آنها : پروفسوری ،هنرمند، خبرنگاری، سرمایه گذاری، فعالیتهای مذهبی، وکالت یا خدمات قانونی، خدمات پزشکی، معلم، محقق، مهندس، متخصص روابط بین الملل می توانند در حرفه های تخصصی با کسب اجازه از اداره ی مهاجرت محلی مشغول به کار گردند.
 2. دارندگان ویزاهای زیر اجازه ی کار در ژاپن را ندارند مگر آنکه اجازه کار در ساعات محدود بگیرند:
  • کسانی که نوع اقامت آنها فعالیت فرهنگی، جهانگردی، دانشجوی کالج، دانشجوی پیش کالج، دانشجو و وابسته باشد لازم است نخست اجازه اشتغال به فعالیتهای خارج از شرایط اقامت را از اداره مهاجرت محلی دریافت نموده و بر اساس تصمیم آن مرکز در ساعات محدودی قادرند مشغول به کار شوند. برای مثال دانشجوی کالج و دانشجوی پیش کالج می توانند در کارهای پاره وقت، در صورتیکه دانشجوی تمام وقت باشند (28 ساعت در هفته یا 8 ساعت در روز) و اگر دانشجوی نیمه وقت یا محقق هستند (14 ساعت در هفته یا 8 ساعت در روز) کار کنند در حالی که دانشجویان پیش کالج فقط 4 ساعت در روز اجازه ی کار دارند.
 3. دارندگان شرایط زیل اجازه ی کار در ژاپن را ندارند:
  • الف) آنهایی که با وجود انکه ویزای آنها اجازه ی کار محدود به آنها می دهد ولی از اداره مهاجرت کسب اجازه ننموده اند.
  • ب) کسانی که ویزای اقامت آنها به اتمام رسیده باشد.
  • ج) کسانی که نوع ویزای آنها ویزای کار نیست و اجازه اشتغال به فعالیتهای خارج از شرایط اقامت را از اداره مهاجرت محلی دریافت ننموده اند. افراد فوق بر اساس قوانین کار در ژاپن محکوم به ترک ژاپن وکیفرقانونی هستند.

شرایط سفر و اطلاعات سودمند

 1. ژاپن به طور کلی یک جامعه متکی به پرداخت پول نقد میباشد و خرید و فروش و معاملات عمدتا با پول جاری این کشور "ین" انجام می شود. البته کارت های اعتباری نیز در بسیاری جاها مورد پذیرش می باشد. تبدیل دلار وارزهای خارجی به ین تنها در بانکها و هتل های بزرگ این کشور انجام می پذیرد. سیستم غیر مجاز وجود ندارد. توصیه می شود قبل از انجام هرگونه معامله، پول جاری این کشور را در اختیار داشته باشید. کارتهای اعتباری بین المللی در هتل های بزرگ، فروشگاه و رستوران های ژاپنی پپذیرفته می شود؛ همچنین جهت تبدیل دلاربهتر است همراه با گذرنامه به بانک ها مراجعه نموده و رسید رسمی دریافت نمایید. اضافه می نماید بانک های ژاپنی در ایام هفته در روزهای دوشنبه لغایت جمعه تا ساعت 3 بعداز ظهر فعالیت دارند.
 2. سفر به سراسر ژاپن نسبتا سهل و آسان و میسر ولی گران است . تاکسی عموما امن ودر دسترس میباشد وضع جاده ها به لحاظ ساختاری و ایمنی، مطلوب و فاقد هرگونه مشکل و ناامنی است. هرچند هزینه بالای تاکسی و یا اتوبان ها را نمی توان نادیده گرفت.
 3. علاوه بر گواهینامه داشتن بیمه برای رانندگی دراین کشور الزامی میباشد.
 4. شبکه ملی راه آهن کار آمد، مطمئن و امن و نسبت به دیگر وسال نقلیه ارزان و مناسب است توصیه می گردد برای سفر به دیگر شهرهای این کشور از قطار سریع السیر استفاده شود.
 5. ژاپن دریک منطقه زلزله خیز واقع شده است و در فصولی از سالها گردبادهای طولانی مشکلاتی را برای مردم بوجود می آورد. در مواقع اضطراری، خواه زلزله و یا طوفان، پیروی از قوانین و دستورات ایمنی الزامی است. ژاپن یکی از زلزله خیزترین مناطق جهان است که هر ساله احتمال وقوع زلزله با ریشتر بالا و قدرت تخریبی فراوان در این کشور انتظار می رود. اخیرا شرکت بیمه مونیخ در گزارشی که جهت طرح در کنفرانس بین المللی مقابله با بلایای طبیعی به سازمان ملل ارائه نموده است، توکیو و یوکوهاما در میان شهرهای بزرگ از نظر میزان خطر وقوع حوادث طبیعی نظیر زلزله، آتش نشان، طوفان، سیل و ... با 710 امتیاز مخاطره آمیزترین شهرهای جهان معرفی نموده و این درحالیست که شهر سانفرانسیسکو در آمریکا با 167 امتیاز در مقام بعدی قرار دارد.
 6. ژاپن دارای آب و هوای متنوع و اقیانوسی است؛ در زمستان نواحی واقع در کنار دریا با بارش برف همراه بوده و در حاشیه اقیانوس آرام هوای نسبتا ملایم است. این کشور همه ساله هنگام فرا رسیدن پائیز با طوفانهای موسمی مواجه است
 7. درصورت تمایل برای به همراه داشتن وسائل برقی توجه داشته باشید که برق ژاپن 100 ولت است.
 8. زبان مردم ژاپن، ژاپنی است و زبان های خارجی بویژه زبان انگلیسی علیرغم پیشرفت های صنعتی این کشور رواج چندانی ندارد. بنابراین رانندگان تاکسی، پلیس و مقامات بیمارستان قادر به تکلم به زبان انگلیسی نمی باشند. لذا همراه داشتن مترجم یا فرهنگ لغت فارسی، حاوی عبارات روزمره ژاپنی الزامی است.
 9. در فرودگاه ها و اداره مهاجرت مترجم حضور دارد ضمن رعایت احتیاط، دقت و هوشیاری می توانید از کمک آنها صرفا به عنوان مترجم استفاده کنید.
 10. چنانچه به قصد تجارت، به این کشور سفر می کنید بدانید که بیشتر تجار نمی توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند؛ همچنین نظم و انضباط، پوشش لباس رسمی، همراه داشتن کارت ویزیت و دادن هدیه به طرف مقابل در ملاقات ها و خصوصا در اولین برخورد خیلی مهم است.
 11. در ژاپن مشتری از ارزش و احترام بالا برخوردار است و تمام فروشگاه های این کشور مجهز به دوربین مدار بسته است. برای هرگونه خرید به شما رسید داده می شود. درخصوص خرید ازفروشگاههای بزرگ این کشور توصیه میگردد تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را دراختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن را در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.
 12. چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.
 13. مسافران خارجی در سفر به ژاپن می توانند در فروشگاه هایی که مالیاتی به خرید تعلق نمی گیرد با ارائه گذرنامه مشروط بر اینکه از زمان ورود فرد به ژاپن بیش از شش ماه نگذشته باشد تا بیش از ده هزار ین بدون پرداخت مالیات خرید نمایند.